Mësoni Si Të Përdorni Qepën Për Uljen E Sheqerit Në Gj@k..

Mësoni Si Të Përdorni Qepën Për Uljen E Sheqerit Në Gj@k..

Mbajtja nën kontroll e nivelit të sheqerit në gj ak kërkon konsumin e perimeve që përmbajnë pak niseshte, kalori dhe karbohidrate.

Qepa është një prej perimeve që plotëson këto kushte dhe rrjedhimisht mirëmban nivelet e sheqerit në gj ak.

Roli i Qepëve Kundër Nivelit të Lartë të Sheqerit në Gj ak

Qepët janë një burim shumë i mirë ushqyesish të nevojshëm për organizmin.

Bëhet fjalë për fibrën, vitaminat e kompleksit B dhe antiioksidanntët.

Një filxhan çaji me qepë të grira ofron 46 kalori, 10 gramë karbohidrate, 2 gramë fibër dhe 1 gramë proteinë.

Ky racion plotëson 14% të nevojës ditore për vitaminë C, 7 përqind të dozëss ditore të manganit dhe vitaminës B6 dhe 5% të folatit.

Studimet tregojnë se qepët janë të rekomandueshme për diabetikët.

Sulfuri që gjendet tek qepët ka efekt të jashtëzakonshëm në uljen e nivelit të sheqerit në gj ak.

Sa Duhet Të Jenë Nivelet e Sheqerit Në Gj ak
Ekspertët thonë se nivelet e sheqerit në gj ak konsiderohen normale kur ato janë më pak se 100 mg/dl kur njeriu nuk ka ngrënë për të paktën 8 orë.

Pas ushqyerjes këto nivele duhet të qëndrojnë tek më poshtë se 140 mg/dl.

Gjatë ditës, nivelet e sheqerit ulen sidomos përpara vakteve duke arritur në 60, 70 dhe 90 mg/dl.

Më Shumë Qepë Rregullisht

Ekspertët rekomandojnë përfshirjen e rregullt të qepëve në regjimin tuaaj ushqimor.

Ato mund t’i përfshini në sallata, gatime me ose p mish ose t’i kavërdisni lehtë dhe t’i përfshini në salca të ndryshme.

Shoqata Amerikane e Diabetit rekomandon ngrënien e tre deri në pesë racione me perime pa niseshte në ditë.

Megjithatë, në rastin e qepëve nuk duhet ta teproni shumë sepse gjithësesi qepët rrisin nivelin e karbohidrateve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *