KY ËSHTË NJË SEKRET QË ASKUSH NUK DO TA TREGOJË: Përzieni rozmarinën dhe karafilin..!?

KY ËSHTË NJË SEKRET QË ASKUSH NUK DO TA TREGOJË: Përzieni rozmarinën dhe karafilin..!?

Karafili dhe rozmarina janë erëza veçanërisht të forta, dhe nëse i përzieni dhe bëni çaj prej tyre, do të merrni një ilaç të vërtetë që do t’ju ndihmojë me shumë kushte. Ja si përgatitet ky çaj:

PËRBËRËSIT TË NEVOJSHËM: 250 ml ujë, 10 karafil dhe një deri në dy degë rozmarinë dhe nëse nuk keni një shkurre të freskët në oborr, rozmarinë të thatë mund ta merrni gjithmonë si erëz nga supermarketet e mëdha apo farmacitë bimore. Në këtë rast, përdorni dy lugë gjelle.

PROCEDURA: Zieni ujin, më pas shtoni rozmarinën dhe karafilin, zvogëloni zjarrin dhe lëreni të ziejë për dhjetë minuta. Më pas kullojeni çajin dhe pijeni me gllënjka. Ja për çfarë është i mirë ky çaj:

Karafili është një barishte jashtëzakonisht e fuqishme që përdoret në trajtimin e infeksioneve të ndryshme bakteriale, kundër parazitëve në organizëm. Kjo erëz përmban eugenol, kariofil dhe taninë, të cilat kanë veti të forta antimikrobike.

Këto substanca udhëtojnë përmes qarkullimit të gjakut duke përdorur parazitë të vegjël, vezët dhe larvat e tyre. Prandaj, karafili është një pjesë thelbësore e programit të njohur antiparazitar të Dr. Clark. Shpëlarja e gojës me këtë çaj karafili dhe rozmarine lehtëson dhimbjen e fytit.

Shkencëtarët japonezë kanë zbuluar se, si shumë erëza të tjera, karafili përmban antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave që mund të shkaktojnë inflamacion. Hulumtimet e fundit kanë treguar se karafili është erëza më e mirë antioksiduese për shkak të niveleve të larta të përbërjeve fenolike.

Karafili është një stimulues, një antiseptik lokal dhe një anestetik i lehtë. Në kombinim me rozmarinën ka efekte pozitive në mukozën e stomakut, relakson muskujt e lëmuar të vendosur mbi traktin tretës, vepron kundër të vjellave dhe fryrjeve dhe në përgjithësi nxit funksionimin e duhur të sistemit tretës

Stomatologët kanë përdorur karafilin si një anestezik oral në të kaluarën. E përdornin edhe për dezinfektimin e kanaleve rrënjësore të dhëmbëve. Vaji i karafilit është ende një përbërës aktiv në disa gargarë dhe kundër erës së keqe të gojës.

Besohet gjerësisht se shpërbërja e 2 karafilave të plota në gojë, pa përtypur ose gëlltitur, ndihmon në parandalimin e dëshirave për alkoolizëm tek alkoolistët. PËRFUNDIMI: Mund të merrni 100-150 ml çaj dy herë në ditë.

Rozmarina ka qenë prej kohësh e njohur për vetitë e saj shëruese, kështu që pothuajse çdo familje ka rritur një kaçubë të kësaj barishte aromatike me gjelbërim të përhershëm dhe është përdorur jo vetëm si erëz në gatime, por edhe për të trajtuar një sërë sëmundjesh.

Pak njerëz e dinë për këtë kombinim, dhe vetëm ata që e njohin bimësinë dhe fitoterapinë përdorin vetitë shëruese të këtij çaji jashtëzakonisht të fuqishëm.

Procedurën dhe shpjegimin mund ta shikoni në video ne vazhdim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *