1OO% Ilaq Natyral E Gjeni Në Shtëpitë Tuaja Kundër Dhimbjes Së Fytit..?!

Megjithëse në prag të pranverës me ndryshimin e temperaturave ftohja dhe griipi bëhen më prezente se kurrë.

Një nga ndjesitë më shqetësuesee është ajo e gërviishtjees dhe dhimbbjees së fytit sidmos gjatë natës.Për të parandaluar këto simptoma ju sugjerojmm disa ushqime me veti kuruese ndaj dhimbbjees së fytit.Nëse ndjeni se jeni në prag griipi apo ju dhemmb fyti ndiqnii këshillat tona si më pposhttë.Turmeriku është i njohur për vetitë e tij antiioksidantee dhe antii inflammatoree falë një përbërësi aktiv të quajtur kurkumin. Pluhurin e turmerikut mund ta përdorni kudo në pije, supë apo çaj.

Vezët e rrahura
Jo vetëm sepse janë të thjeshta për tu përtypur, vezët janë të pasura me aciide yndyrore si omega – 6 të cilat ndihmojnë me inflammacioniin.
Mjaltë dhe limon – Një nga kurat më të famshme dhe efikase.Mjalti me limonin janë përdorur ndër shekuj për të kuruar dhimbbjeet e fytit pasi kanë vetii pastruese dhe qetësueese. Mund ta përzieni me ujë të ngrohtë dhe ta konsumoni si çaj.

Lakra
Në antiikitet për të kuruar dhimbbjeet e fytit mbështillnin rreth tij një gjethe të madhe lakre. ju rekomandojmmë ta konsumoni lakrën për të kuruaar fytin tuaj.Lakra është e pasur me vitaminë C, antiioksidanntë dhe sulfuree të cilat lufttojnnë infekksioneet dhe hdimbjeet e fytit.Tërshëra është vakti perfekt kur jeni të sëmuurë. E pasur me fibra dhe nutrient ndihmon trupin tuaj të lufttojë sëmunddjeet. Nga ana tjetër tërshëra është e pasur me omega 3, folate dhe potassium që do t’ju ndihmojnë të shëroheni më shpejt.

Pure patatesh Ushqimet e buta siç janë patatet e shtypura janë të thjeshta për t’u ngrënë kur keni probleem të fytit.Të shijshme dhe pa dhimbbjee për tu ngrënë.
Çaj kamomil – Kamomili është një tjetër barishte shumë e njohur për kurimin e dhimbbjevee të fytit.Kryesisht për vetitë e tij qetësueese kundra dhimbbjeeve të trupit.
Kanellë – Kjo erëz aromatike përveçse shumë e shijshme ndihmon në dhimbbjeet e fytit.Kjo sepse kanella ka veti antiibakteriialee dhe antiioskidannte, dy miq të mirë të fytit tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *